2009 Tournament Results

Home Page

USAA Past to Present - The Complete History of the USAA

Event Calendar

PRODUCTS:

Team USA Apparel

 Armwrestling T's and garments

WINDOW DECALS

Armwrestling Straps

"Live To Pull" Armwarmers, Beanies, Caps and Patches

"Captains of Crush"
Grippe
rs© & Other Training Supplies

MILO Magazine ©

Armwrestling Books & DVD's

Coupons & FREE STUFF

ORDER FORM

Tournament Results

ACAC Arnold Classic Armwrestling Challenge

TRIPLE CROWN

Mile High ArmSports, New Mexico and Texas ArmSports

Merle Meeter's "Hall of Fame"

Contact Us to host an event in your area

USAA/USWA information

USAA Rules & Regulations

USAA Referees & Staff

USAF Information

NEW - USAF DOPING POLICY

WAF RULES

Armwrestling Links

   

FOR 2005 RESULTS CLICK HERE

FOR 2006 RESULTS CLICK HERE

FOR 2007 RESULTS CLICK HERE

FOR 2008 RESULTS CLICK HERE

 

 

2009 Wyoming State Armwrestling Championship

Douglas, Wyoming – August 8th

Novice Right 0-154: Tanner Miller/ Brandon Brown

Novice Right 155-176: Shilo White/ Tim Kindle/ Jim Miller/ Cody Politte

Novice Right 177-198: Michael Hart

Left 0-154: Garret Layher/Joe Chandler/ David O’Campo/ Cody Lawrence

Left 155-176: Blaine Lawrence/ Grant Henson/ JD Simpson/ Jim Miller

Left 177-198: AJ Henson

Left 199-242: AJ Henson/ Cat Castro/ Blake Horr

Left 243+: AJ Henson/ Cat Castro/ Matt Klingsporn

Right 0-154: David O’Campo/ Jess Hurley/ TJ Burrer/ Garret Layher

Right 155-176: David Wright: Tyron ZDizadare/ Blaine Lawrence/ JD Simpson

Right 177-198: JD Henson/ Brian Harmeyer/ Michael Hart

Right 199-242: AJ Henson/ Luke Pulscher/ Jonathan Tavarez/ Blake Horr

Right 243+L: AJ Henson/ Matt Klingsporn/ Luke Pulscher

Men’s Right & Left Hand Overall Champion: AJ Henson

Best Sportsmanship Award: Michael Hart

2009 North Dakota State Armwrestling Championship

Minot, ND – August 1st
Tournament Directors: Tim Lewis and Luke Pulscher

Women's Right 0-143: Chelsea Horrocks
Women's Right 144+: Jean Schyma / Chelsea Horrocks/ Sandra Hoffer
Novice Right 0-154: Clifton Erickson Jr

Novice Right 155-176: Kody Dorby/ Josiah Wolf/ Clifton Erickson Jr
Novice Right 177-198: Fred Keegan/ Brooks Larson/ Ethan Rodgers

Novice Right 199+: David Schmidt/ Lexon Backhaus/ Seth Anderson
Open Left 0-154: Gene Denawit

Open Left 155-176: Mark Davies/ Kelly Lemier/ Brooks Larson

Open Left 177-198: Michael Barrett/ Levi Buchanan/ Stoney Thronsedt
Open Left 199-242: David Schmidt/ Jordan Rodgers/ Tim Lewis

Open Left 243+: Trapper Saltzman/ Darin Bauer/ Tim Lewis
Open Right 0-154: Jim Jensen/ Jason White/ Gene Denawit
Open Right 155-176:Mark Davies/ Jason White/ John Gunsch
Open Right 176-198: Michael Barrett/ Eric Gunsch/ Stoney Thronsedt
Open Right 199-242: Eric Gunsch/ Levi Backus/ Clifton Erickson
Open Right 243+: Trapper Saltzman/ Dan White/ David Schmidt

2009 Evel Knievel Days Armwrestling

Party Palace – Butte, MT – July 25, 2009

Left Hand 199-242: Bryan Johnson/ Tom Garland/ Jason Silver/ Kelly Kimsey

Novice Right 177-198: Don Salcido/ Tom Taylor/ Tony Blacklock

Novice Right 199+: Clay Giesick/ Kelly Kimsey/ BJ Ferch

Ladies Rt Hand Open: Kayla Haas/ Heather Pierce/ Ruth Levinski/ Deonna Page

Right 0-154: Don Salcido/ Craig Wulfekuhle

Right 155-176: Josh Kovensky/ Ryan O’Hern/ Matt Sawyer/ Clayne Hansen

Right 177-198: Justin Campbell/ Clayne Hansen/ Tom Campbell

Right 199-242: Jason Silber/ Bryan Johnson/ Scott Rehbein/ Kyle Henry

Right 243+: Chris McEntire/ Jason Silver/ Clay Giesick

2009 Big Sky State Games Armwrestling

Holiday Inn – Billings, MT – July 18th

Masters Right 0-165: Jim Wright

Masters Right 199+: David Damiano/ Shane Salminen/ Jim Wright

Ladies Right Hand Open: Angie Leon

Open Right 0-154: Daniel Corl

Open Right 155-176: Buddy Damiano/ Rev Ellefson/ Kaleb Prestegaard

Open Right 177-198: Buddy Damiano/ Caleb Hill/ Jim Fulton/ John Huskey

Open Right 199-242: David Damiano/ Scott Rehbein

Open Right 243+: David Damiano/ Scott Rehbein/ Clay Giesick

Youth Right: Cody Bender

Novice Right 155-176: Dustin Eiden/ Cody Bender

Novice Right 177-198: Jim Fulton/ Rev Ellefson/ David Gonzalez

Novice Right 199+: Clay Giesick/ Zach Phillips/ Noah Phillips

Left 155-176: Buddy Damiano/ Jim Wright/ Dustin Eiden/ Cody Bender

Left 177-198: Buddy Damiano/ Caleb Hill/ David Gonzalez

Left 199-242: David Damiano/ Scott Rehbein/ Shane Salminen/ Clay Giesick

Left 243+: David Damiano/ Scott Rehbein/ Shane Salminen

Mountain States Regional Armwrestling Championships
Presented by Mile High Armsports. July 18, 2009. 117 total entries.
States/Countries represented: USA, Russia, Ukraine, CO, WY, KS, FL, NM.

Boys/Girls 0-4:
Cason Goodwin/Brice Child.
Boys/Girls 5-6: Brooke Morse/Victoria Child/Shaylin Goodwin/Moises Norris.
Girls 7-9: Darian Bryant/Cheyenne Reese.
Boys 7-9: Robert Penrose/Darian Bryant/Jonathan Cousineau/Brice Authier/Aidan Ames.
Boys 10-12: Christian Bryant/Jonathan Penrose/Robert Penrose.
Girls 16-18:
Kelsey Simmons.

Womens Open Left 0-143: Kathy Kelly/Jessie Cziria/Krista Snow.
Womens Open Left 144+: Margie Ciaccio/Crystal Andasola/Tara Cousineau/Krista Snow.

Womens Open Right 0-121: Taylor Penning/Krista Snow.
Womens Open Right 122-143: Kelsey Simmons/Janie Morse/Jessie Cziria/Kathy Kelly.
Womens Open Right 144+: Margie Ciaccio/Crystal Andasola/Jessie Cziria/Tara Cousineau.

Mens Novice Right 155-176: Oleksii Davydov/Rick Kelly/Kyle Gibbons/Justin Montgomery.
Mens Novice Right 177-198: David Goodwin/Vinny Cayward/Brian Montgomery/Scott Eklund.
Mens Novice Right 199-242: Christian Keiber/Eric Clark/Robert Fowler/Christian Horotan.
Mens Novice Right 243+: David Warren/Eric Clark/Lee Fowler/Christian Horotan..

Mens Novice Left 155-176: Eric Andasola/Stan Karapetyan/Andy Slifka.
Mens Novice Left 199-242: Robert Fowler/Christian Horotan.
Mens Novice Left 243+: Lee Fowler/David Warren/Pete Snow/Christian Horotan.

Mens Open Right 0-143: Craig Goodwin/JC Child/Brett Morse/Roman Borisov.
Mens Open Right 144-176: Chris Boyd/Stan Karapetyan/Oleksii Davydov/Rick Kelly.
Mens Open Right 177-198: Justin Kaufman/Justin Tanner/Steve Bryant/Cliff Flemming.
Mens Open Right 199-242: Denis Krupnov/Mark Clay/Chris Kaufman/Christian Keiber.
Mens Open Right 243+: David Warren/Mark Clay/Charles Hamby/Lee Fowler.

Mens Open Left 0-143: JC Child/Roman Borisov.
Mens Open Left 144-176: Oleksii Davydov/Alexander Suvorov/Kyle Gibbons/Ken Penrose.
Mens Open Left 177-198: Justin Kaufman/Justin Tanner/Steve Bryant/Cliff Flemming.
Mens Open Left 199-242: Denis Krupnov/Chris Kaufman/Justin Tanner/Robert Fowler.
Mens Open Left 243+: Travis Berggren/Charles Hamby/Pete Snow/David Warren.

Match of the Day: Brett Morse vs.Roman Borisov
Mens Right Overall: Denis Krupnov.
Mens Left Overall: Justin Kaufman.
Womens Right Overall: Margie Ciaccio.
Supermatch: Brent Norris vs. Brett Morse. Winner - Brent Norris (3-2)

2009 OKLAHOMA STATE PRO-AM ARMWRESTLING
GOLD RIVER CASINO - ANADARKO - SATURDAY JULY 11TH

PRO LEFT 0-165: COREY MILLER/ GEOFF HALES/ MICHAEL HANN                                                                                                      PRO LEFT 166-198:CHRIS CHANDLER/ DAN WHITTLE/ BILL LOGSDON                                                                                                                                                                                                                               PRO LEFT 199-242: NICK ZINNA/ CHRIS CHANDLER/ JJ TALTON
243 PLUS: LINDLEY KEATING/ JR STARKS/ NICK ZINNA
PRO RIGHT 165: COREY MILLER/ GEOFF HALES/ MICHAEL HANN
PRO RIGHT 166-198: DAN WHITTLE/ CHRIS CHANDLER/ BILL LOGSDON
PRO RIGHT 199-242: NICK ZINNA/ ROBBIE BURNETT/ CHRIS CHANDLER
PRO RIGHT 243 PLUS: NICK ZINNA/ LINDLEY KEATING/ JR STARKS
MASTERS RIGHT 0-165:TIM CLEM/ ZEE BUGAI
MASTERS 166-198: RON BERDINSKY/ TIM CLEM/ ZEE BUGAI
MASTERS LEFT 0-165: TIM CLEM/ ZEE BUGAI
MASTERS LEFT 166-198: RON BERDINSKY/ DAVID TROWBRIDGE/ ZEE BUGAI
AMATEUR LEFT 0-154: JOSH HABLINSKY
AMATEUR LEFT176: DAVID TROWBRIDGE/ NATHAN SEAMON/ JOSH HABLINSKY
AMATEUR LEFT 242: TIM LEWIS/DAVID AWBREY
AMATEUR LEFT 243 PLUS: TIM LEWIS/ MICHAEL COVINGTON
AMATEUR RIGHT 0-154: JOHNATHAN GOOCH /JUSTIN DEASON/ DAMON SMITH
AMATEUR RIGHT 155-176: CLARK CHAMPION/ TIMOTHY BAKER/ DAVID RUE
AMATEUR RIGHT 177-198: RON BERDINSKY/ BRAD NICHOLS/ ROGER FROSINI
AMATEUR RIGHT 199-242: STEVEN GREEN/ TIM LEWIS/ LANE HARDWICKE
AMATEUR RIGHT 243 PLUS: HAROLD MORRIS/ TIM LEWIS/ WRANDELL BEARTRACK
LEFT HAND OVERALL CHAMPION - COREY MILLER
RIGHT HAND OVERALL CHAMPION - DAN WHITTLE
BEST SPORTSMAN AWARD - JIM COYLE
CASH BOX WINNERS: TIM LEWIS, TIM CLEM, RON BERDINSKY
 


About USAA/USWA | Contact Us | © USAA 2005